JK

Julia Kovaničová

Vianoce pre dušu



VIANOCE PRE DUŠU!


O vianočných sviatkoch existuje množstvo klišé. Vianoce – sviatky pokoja a radosti, Vianoce – čas rodinnej pohody, Vianoce – dni voľna a zaslúženého oddychu. To je ta ideálna predstava Vianoc, ako však vyzerá realita? Tú pozná azda každý z nás - zhon, preplnené obchody, vystresované predavačky a strach, že nestihneš zohnať všetko, čo si chcel, skorá tma, zima, tlačiace koncoročné termíny, rodinné fiaská a pretvárky. Mnohokrát neprichádza s Vianocami medzi ľudí len Ježiško a jeho hojnosť, ale aj duševná nepohoda a stres. U väčšiny ľudí zvykne s príchodom Štedrého dňa nahromadený stres a nepokoj opadnúť, obdobie predvianočnej paniky pominie. Nie však pre každého. Predstav si, že predvianočný zmätok je pre teba dennou rutinou – neistota, zmätok, smútok, neúspechy, porážky a prekážky, s ktorými si nevieš poradiť.  

Reč je o ľuďoch trpiacich duševným ochorením. Depresia, úzkosť, závislosti, anorexia, schizofrénia, bipolárna porucha, autizmus. Všetky tieto názvy pomenúvajú choroby duše. Keď si človek zlomí nohu alebo dostane zápal pľúc – ide k lekárovi, aby ho vyliečil. Nikto sa nad tým nepozastavuje, nikto sa nepohoršuje, nikto na takého človeka neukazuje prstom. Práve naopak, kriticky by sme sa naňho pozerali vtedy, ak by návštevu lekára zanedbal. Prečo sa na človeka, ktorému „ochorie duša“, pozeráme cez prsty?

    V prípade starostlivosti o duševné zdravie je naše spoločenské slovenské povedomie negramotné. „Byť v pohode“ je akási samozrejmosť, ktokoľvek prejaví v našom okolí známky duševnej nepohody, stáva sa otravným, slabým, neprispôsobivým, podivným. Z druhej strany, kto z nás ešte nemal „depku“ či „schízu“? Názvy duševných ochorení sú v podvedomí spoločnosti bagatelizované, termíny zľudoveli v bežnej hovorovej reči: „depka“ sa často zamieňa so smútkom, „schíza“ so samovravou, „autistom“ sa označuje človek, ktorý aktuálne nemá spoločenskú náladu. V povedomí o duševných ochoreniach prevládajú mýty nad faktami.

    Našťastie, existujú iniciatívy, ktoré sa snažia informovanosť spoločnosti o duševnom zdraví zvyšovať. Jednou z nich je Liga za duševné zdravie, ktorá na Slovensku funguje už 20 rokov. Pod jej záštitou funguje aj non-stop telefonická linka dôvery Nezábudka. Je to linka prvej pomoci – duševnej pomoci, telefóny dvíhajú dobrovoľníci z radov skúsených psychológov a psychiatrov.

Duševná choroba si nevyberá – trápi mladých, starých, bohatých, chudobných, slabých i silných. Človek nikdy nevie, kedy sa dostane do situácie, v ktorej on či jeho blízki ostanú bezradní. Na duševnú krízu nás nikto nepripraví – nehovorí sa o nich na školách, neexistuje kurz prvej duševnej pomoci. Pričom by mal byť samozrejmý rovnako, ako ten týkajúci sa nehôd a zranení tela.

Ak si to dočítal až sem – ďakujem! Rozhodla som sa, že vytvorím darcovskú výzvu, prostredníctvom ktorej chcem vyzbierať financie, ktoré by poputovali na podporu  Ligy za duševné zdravie a jej telefonickej linky Nezábudka. Prispej ľubovoľnou, hoc iba symbolickou sumou na dobrú vec. Nekupuj mi darčeky, nepodporuj konzum, podpor zdravie duše. Je rovnako dôležitá ako zdravie tela.  

LINKA DÔVERY NEZÁBUDKA 0800 800 566, ktorú prevádzkuje liga pre celé Slovensko, je bezplatná a funguje nonstop. 

S vašou podporou prispejeme na pomoc ľuďom v kríze.

Vopred vám všetkým ĎAKUJEM! 

Julia


https://linkanezabudka.sk/



https://dusevnezdravie.sk/

Krátky článok o tom ako a prečo vznikla výzva. 
https://www.bratislavskenoviny...

Novinky a komentáre

Autor ani darcovia zatiaľ nepridal nijaké komentáre.

Už darovali

žiadne dary
Výzva pre organizáciu Liga za duševné zdravie SR, o.z.